Reishi Mantarı Nedir Faydaları Nelerdir?

Reishi mantarı nedir faydaları nelerdir sorusundan önce binlerce yıldır bitkilerin faydaları araştırılmakta ve bilinir. Eski çağlarda bu geleneksel yöntemlerle yapılırken günümüzde profesyonel eller tarafından yürütülmektedir. Bitki bilimi insanoğlunun varlığı kadar eskiye dayanmaktadır. Bitkilerden gelen şifa, doğanın insanlara ve canlılara eşsiz bir armanığıdır. Doğa işinin ehli ellerde adeta bir eczane görevi görmektedir. Canlılara şifa dağıtmaktadır. Doğanın bu mucizevi ve sonsuz kaynağından faydalanmak isteyenler için eşsiz bir bitki de Reishi mantarıdır. Reishi mantarı nedir faydaları nelerdir özelindeson yılların gözdesi ve adeta sağlık deposudur. Birçok rahatsızlığa olan iyileştirici etkisi ile bilinir ve kullanır. Artık medikal ürün olarak da üretilmekte ve güvenle kullanılabilir. 

Reishi Mantarı Nedir? 

Reishi mantarı nedir faydaları nelerdir açısındanGanodermataceae familyasından oldukça zengin besleyici değerlere sahip bir mantar türüdür. Asya kıtasına özgüdür. Gandoderma Lucidum Latince ismidir. Özellikle Çin’de uzun yıllardır çok kullanılan bir bitkidir. Sarı, siyah, mor, beyaz, yeşil renkleri de olmakla beraber en çok bilinen rengi kırmızıdır. Kırmızı rengi Ganoderma türüdür ve günlük kullanımda en çok tercih edilen budur. Parlak ve ışıltılı bir görünüme sahiptir. Kuruduğunda bile bu formunu muhafaza edebildiği ve birçok hastalığa iyi gelmede yardımcı olduğu için ‘ölümsüzlük mantarı’ olarak da bilinmektedir. Kan sulandırıcı etkisi bilinir. 

Reishi Mantarının Faydaları Nelerdir?

Reishi mantarının insan sağlığı için birçok faydası klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu faydaları şöyle sıralamak mümkündür;

 • Özellikle migren sebepli baş ağrılarında yardımcı tedavi olarak kullanılır 
 • Kan sulandırıcı etkisi ile bilinir
 • Kanın pıhtılaşmasına karşı savaşır
 • Anti-agingdir. Yani hücre yenileme üzerine destek verir
 • Dolaşımı düzenleyerek, ciltte iyileştirici etki göstermek için çabalar
 • Diyabete faydaları da bilinmektedir
 • Bağışıklık sisteminin savunma mekanizmasındaki yapıcı etkisi ile antienflamatuar olarak bilinir
 • Kan basıncını düşürmek için destekler 
 • Yüksek tansiyonu düşürmede oldukça etkindir. Ancak sürekli ve çok kullanımda mide kanamasına yol açabilir
 • Adet sancılarını gidermede destekler
 • Kalp gibi kardiyovasküler rahatsızlıklarda yan tedavi olarak destek verir
 • Halk dilinde basur olarak adlandırılan hemoroid şikayetlerini iyileştirici etkisi bulunur 
 • Cinsel gücü arttırmada yardımcı olur
 • Uykusuzluk şikayetleri olanların başvurduğu bitkisel bir tedavi yöntemidir 
 • Antialerjik olarak kullanılır.
 • Kemoterapi alan hastaların kullanımı için veriler yeterli değildir 
 • Özellikle mevsim geçişlerinde görülen bitkinlik ve depresyon belirtilerini iyileştirmek için de desteklendirir. Yorgunluk ve halsizlik belirtilerini iyileştirmede yardım eder
 • Sakinleştirici özelliği yardımcı olabilir. Bitkisel ürünlerin iyileştirici etkisinden maksimum fayda sağlamak için bir uzman hekime danışmak her zaman öncelik olmalıdır. Özellikle kronik rahatsızlığa sahip bireyler hekim kontrolünde kullanmalıdır. Öncelikle altta yatan hastalıklar bilinmeli ve yan tedavilere ondan sonra başvurmak önemlidir.

Reishi Manatrı Hakkında Genel Bir Bilgi

Reishi mantarı nedir faydaları nelerdir artık tüm dünyaca bilinip kullanılsa da, menşei Asya’dır. Dünyadaki en popüler mantar türüdür. Tüm dünyaya ise Asya’dan yayılmıştır. Çin’de binlerce yıldır tedavi edici etkisi bilinmekte ve hastalıklarda kullanılmıştır, kullanılmaya da devam etmektedir. Reishi Mantarı yenilebilen bir tür değildir. Genelde toz haline getirilerek su ile birlikte kullanılır. Genelde çay formunda kullanılmaktadır. Çin’de Lingzhi ismi ile bilinmekte ve kullanılır. Reishi mantarı Türkiye’de son yıllarda üretimi artan bir bitkidir. Tadı ve aroması çok keskindir, yemek yapımında kullanılmamaktadır. Kurutulup baharat ya da çay olarak kullanılabilir. Özellikle çayı çok tercih edilmekte ve severek tüketilir. 

Reishi Mantarını Kimler Kullanmalı Kimler Kullanmamalıdır?

Genel olarak mantar türlerinin zehirleme özelliği herkesçe bilinen bilimsel bir gerçektir. Bu sebepten dolayı, mantar alerjisi olanlar tarafından tüketilmemelidir. Mantar alerjisi oldukça ciddi bir alerjidir. Ölümlere varabilen sonuçlar doğurabilir. Eğer bilinen bir mantar alerjisi varsa o birey tüketmemelidir. Bunların dışında mantar kullanmaya engel bir rahatsızlığı bulunmayanlar rahatlıkla Reishi mantarını kullanabilir, faydalarından istifade edebilir. On bir yaş üstündekiler kullanabilmektedir. Hamile ve emzirme döneminde olan kadınlar uzman doktora danışmadan kullanmamalıdır. Son zamanlarda bitkilerin öğün yerine kullanılması modası başlamıştır.

Reishi mantarı nedir faydaları nelerdir bir öğün ya da besin yerine kullanılmamalıdır. Bazı ilaçlarla etkileşime girip ilacın etkisini azaltmakta ya da artırmaktadır. İkisi de olumsuz bir etkidir. İlaç kullanan bireylerin doktora danışmaları uygun olacaktır. Küçük yaşta çocuklar, bebekler ve hemofili hastalarında kullanmak uygun değildir. 

Reishi Mantarı’nın Üretimi Nasıl Yapılır?

Diğer mantar türleri gibi, Reishi mantarı nedir faydaları nelerdir de çok hızlı yayılım gösterir. Yetiştirilmesi zor ve zahmetli değildir. Arpa, yulaf, çavdar ve buğday içerisinde döllenir. Dışarıda ise kuru ağaç kökleri ve kütüklerle aşılama tekniği kullanılır. Mantar tohum kullanılarak üretilmez, mantar sporları kullanılarak ancak üretebilir. Reishi Mantarı evde yetiştirilebilir bir mantar türüdür. Geniş torbalar kullanılarak evde rahatça üretimi yapılabilir. Gelişen mantar boynuzu torba içinde şekillenmelidir. Boynuz istenilen ebatlara gelince poşet delinerek mantarın dışarı çıkması sağlanır. Olgunlaşan mantarlar kesilmelidir. Ancak Reishi mantarı o kadar serttir ki bazen testere bile kullanmak gerekebilmektedir. 

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı kullanıcıya ait yorum bulunmaktadır. Sizde Reishi Mantarı Nedir Faydaları Nelerdir? ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Kullanıcı yorumları ve sorularınız bizzat gano excel yetkilisi tarafından cevaplandırılacaktır.